Wdrażanie nauki o dobrym samopoczuciu w praktyce
Ważne pytania do samego siebie na początek. Bez znalezienia odpowiedzi na nie lub przynajmniej podjęcia trudu ich poszukiwań, przejście do etapu konkretnych działań będzie niemożliwe.
Pytanie nr 1:
Co oznacza dla Ciebie szczęście?
Poświęć chwilę na zastanowienie się, czym jest dla Ciebie szczęście.
Pytanie nr 2:
Co konkretnie sprawia, że jesteś szczęśliwy?
Mogą to być czynności, ludzie, miejsca lub cokolwiek innego, co przychodzi Ci do głowy.
Dziesięć kluczy w praktyce
Zastanów się nad tymi poszczególnymi aspektami Twojego życia.
- Co robisz, aby pomóc innym?
- Kto jest dla Ciebie najważniejszy?
- Co robisz by być aktywnym i zdrowym?
- W jakich sytuacjach zatrzymujesz się i uważnie przyglądasz się swojemu otoczeniu?
- Jakich nowych rzeczy ostatnio próbowałeś/spróbowałaś?
- Jakie są Twoje najważniejsze cele?
- Jak radzisz sobie się w trudnych czasach?
- Co powoduje, że dobrze się czujesz?
- Co nadaje sens Twojemu życiu?
Kilka praktycznych pomysłów na podjęcie aktywności, które mają wpływ na nasze poczucie szczęścia i spełnienia.
- Codzienna uważność
Uważność to sposób na zwrócenie uwagi na chwilę obecną. Gdy jesteśmy uważni, stajemy się bardziej świadomi swoich myśli i uczuć oraz lepiej sobie z nimi radzimy. Bycie uważnym może zwiększyć naszą koncentrację, poprawić nasze relacje i pomóc w stresie. Według pewnych badań może mieć nawet pozytywny wpływ na problemy fizyczne, takie jak przewlekły ból.
Każdy może nauczyć się być uważnym. To proste, możesz to robić w dowolnym miejscu, a wyniki mogą zmienić Twoje życie. Poświęć 10 minut każdego dnia na proste ćwiczenie uważności. Wielu z nas spędza dużo czasu skupiając się na przeszłości lub przyszłości, zwracając bardzo mało uwagi na to, co się dzieje teraz. Bycie uważnym oznacza pozostawanie w chwili, spędzanie więcej czasu na obserwowaniu tego, co się dzieje w nas samych i w naszym otoczeniu. Zamiast próbować zmieniać rzeczy, wiąże się to z akceptowaniem ich tak jak jest, na dobre lub na złe.
- Trzy dobre rzeczy
Bycie wdzięcznym to coś więcej niż tylko podziękowanie – to nieprzyjmowanie rzeczy za pewnik i poczucie uznania oraz wdzięczność za życie. Ludzie, którzy są wdzięczni, są zwykle szczęśliwsi i bardziej spełnieni. Bycie wdzięcznym może pomóc ludziom radzić sobie ze stresem, a nawet ma korzystny wpływ na tętno.
Każdego dnia bądź wdzięczny za trzy dobre rzeczy, które się wydarzyły (jeśli z jakiegoś powodu zapomnisz, to nie martw się, po prostu kontynuuj następnego dnia). Nawet w zły dzień są zazwyczaj rzeczy, z którymi możemy czuć się dobrze. Wdzięczność nie polega na ignorowaniu złych rzeczy – po prostu pomaga nam bardziej skupić naszą uwagę na tym, co pozytywne, zamiast nad negatywnymi.
- List dziękczynny
Badania pokazują, że wyrażanie naszej wdzięczności wobec innych może znacząco zwiększyć nasze odczuwanie szczęścia. Może mieć również pozytywny wpływ na odbiorcę.
Pomyśl o trzech osobach, które miały naprawdę pozytywny wpływ na Twoje życie i wobec których czujesz za coś wdzięczność. Może to być członek Twojej rodziny, stary nauczyciel, dawno niewidziany przyjaciel, kolega lub ktoś inny. Wybierz jedną z tych osób i napisz do niej list:
• Za co konkretnie jesteś wdzięczny/wdzięczna?
• W jaki sposób pomogło ci to uczynić cię osobą, którą jesteś dzisiaj?
Jeśli to możliwe, możesz przekazać lub odczytać list tej osobie.
- Pomaganie innym
Pomaganie innym jest dobre nie tylko dla odbiorców – ma również pozytywny wpływ na nasze szczęście i zdrowie. Tzw. „haj pomocnika” wiąże się ze zmniejszeniem stanu obniżenia nastroju, lęku oraz poprawą samopoczucia. Kiedy ludzie doświadczają życzliwości, w rezultacie stają się też milsi – więc dobroć jest zaraźliwa! Jeśli chcesz czuć się dobrze, czyń dobrze. Codziennie wykonuj dodatkowy akt życzliwości. Może to być komplement, pomocna dłoń, przytulenie, prezent lub jeszcze coś innego. Nie musi być to nic dużego, a odbiorca może nawet nie być tego świadomy. Dobrze, kiedy Twoje akty dobroci wykraczają poza rzeczy, które już regularnie robisz. I oczywiście czyny nie mogą narażać Ciebie ani innych na robienie rzeczy, które nie są zgodne z Twoimi wartościami, na straty albo niebezpieczeństwo. Każdego dnia przez tydzień wykonuj co najmniej jedną dodatkową czynność, najlepiej każdego dnia inną.
Oto kilka pomysłów na akty dobroci:
- Przytrzymaj komuś drzwi otwarte
- Powiedz (szczery) komplement
- Rozśmiesz kogoś
- Poświęć trochę czasu, aby naprawdę kogoś wysłuchać
- Spraw, aby ktoś nowy poczuł się mile widziany
- Daj wskazówki komuś, kto się zgubił
- Zbieraj śmieci podczas spaceru
- Powiedz komuś, że wiele dla ciebie znaczy
- Zafunduj ukochanej osobie śniadanie do łóżka
- Kup ciastka lub owoce dla swoich kolegów
- Zaoferuj pomoc w zakupach
- Powiedz komuś, jeśli zauważysz, że robi „dobrą robotę”
- Powiedz przepraszam (wiesz do kogo)
- Wybacz komuś to, co zrobił
- Odwiedź chorego przyjaciela, krewnego lub sąsiada
- Kup komuś niespodziewany prezent
- Wykonuj obowiązki, których normalnie nie wykonujesz
- Pomóż komuś w potrzebie
- Przekaż swoje stare rzeczy na cele charytatywne
- Odwiedź kogoś, kto może być samotny
- Wróć do kontaktu z kimś, kto był Ci bliski
- Wykorzystaj swoje mocne strony
Zrozumienie i wykorzystanie naszych mocnych stron polega na skupieniu się na rzeczach, które przychodzą nam najbardziej naturalnie i które uwielbiamy robić. Badania pokazują, że wykorzystanie naszych mocnych stron w nowy sposób może uczynić nas jeszcze szczęśliwszymi już po tygodniu! Kiedy wykorzystujemy nasze mocne strony w praktyce, zwykle jesteśmy pobudzeni i czujemy się najlepiej.
Zidentyfikuj swoje mocne strony, a następnie skup się na ich wykorzystaniu, być może w nowy sposób. Wybierz jedną ze swoich mocnych stron i zadaj sobie pytanie:
- W jakich obszarach mojego życia ją wykorzystuję?
- Jakie są inne obszary w moim życiu, w których mógłbym ją bardziej wykorzystać?
- Jakie są inne sposoby, w jakie mógłbym z niej korzystać?
Powtórz to dla każdej ze swoich mocnych stron.
- Szukaj dobra w ludziach
Ponieważ często przyjmujemy naszych najbliższych i najdroższych za pewnik to, szczególnie w długotrwałych relacjach, łatwo o krytykę. Jednak jeśli poświęcimy trochę czasu, aby przypomnieć sobie, co cenimy i doceniamy w drugiej osobie, to możemy czerpać więcej przyjemności ze wspólnego czasu.
Skoncentruj się na partnerze, bliskim przyjacielu lub członku rodziny i poświęć czas na przemyślenie następujących kwestii (w każdym przypadku pomyśl / zanotuj konkretne przykłady):
- Co przyciągnęło Cię do partnera lub przyjaciela, kiedy pierwszy raz się spotkaliście?
- Jakie rzeczy naprawdę podobały Ci się kiedy robiliście je wspólnie?
- Co w tej osobie doceniasz w tej chwili?
- Jakie są jej mocne strony?
Wtedy (i to jest ważne!), kiedy jesteś z tą osobą, poświęć trochę czasu na zauważenie i podkreśl te rzeczy („Naprawdę kocham, kiedy Ty…”, „Jesteś taki dobry w…”, „Widząc Cię… przypomina mi ten fantastyczny dzień, kiedy my…”).
Zanim spędzisz z kimś czas, poświęć chwilę, aby pomyśleć o rzeczach, które lubisz i doceniasz w tej osobie, co w niej podziwiasz lub jak sprawia, że czujesz się dobrze. Podobnie zrób po spędzeniu z kimś czasu.
- Używaj pozytywnych technik rodzicielskich
Jeśli jesteś rodzicem, spróbuj pokazać dziecku, jak znajdować konstruktywne rozwiązania konfliktów. Wszyscy rodzice się kłócą, a czasem przy dzieciach, lecz postaraj się, aby dziecko zobaczyło także następujące rozwiązanie: jak dwoje dorosłych może rozwiązać różnice zdań i powrócić do opiekuńczej, wspierającej relacji, pomimo trudnych emocji.
Nie musisz próbować wykonywać wszystkich ćwiczeń na raz. Najważniejsza jest uważność – na siebie, na odczucia płynące z własnego ciała, na bezpośrednie otoczenie. Obok praktyki uważności, wybierz jedną lub dwie czynności, które chcesz wypróbować. Trenuj przez kilka dni i zobacz, czy i jak to działa dla Ciebie. Wypróbuj różne ćwiczenia. Niektóre czynności będą działały na Ciebie dobrze, a inne nie – każdy ma swoje osobiste preferencje. Dobrze by było, aby czynności, które uznasz za przydatne, stały się częścią Twojej codziennej rutyny.
(bk)
Źródło: Action for Happiness