Pójście na terapię, korzystanie z usług psychoterapeutycznych nie jest pobłażaniem sobie — to raczej dbanie o siebie, którego skuteczność jest oparta na dowodach.
Jeśli zakładasz, że terapia psychologiczna jest przeznaczona wyłącznie dla osób z drastycznymi problemami lub objawami i schorzeniami, które utrudniają im już radykalnie funkcjonowanie w codziennym życiu, sprawiają, że zaniedbują rodzinę, pracę i z trudem wstają z łóżka, to pokażę Ci że tak nie jest i że zdecydowanie nie warto czekać, aż sprawy zajdą tak daleko.
Wydaje się, że w przestrzeni publicznej jest tyle kampanii społecznych dotyczących zdrowia psychicznego, że stygmatyzacja tzw. „chodzenia do psychologa lub do psychoterapeuty” jest już przeszłością. Jednak kampanie te najczęściej skupiają się na konkretnych problemach, takich jak np. depresja, ADHD, autyzm. Dlatego powszechnie panuje błędne przekonanie, że terapia jest zarezerwowana wyłącznie dla niektórych osób. Oczywiście, terapia bardzo często polega na pomaganiu ludziom w wychodzeniu z kryzysu, radzeniu sobie z traumą, lękiem lub chorobami psychicznymi, lecz równocześnie wielu ludzi nie uświadamia sobie, że pójście na terapię jest jak najbardziej uzasadnione i celowe, aby lepiej radzić sobie z tym wszystkim, co wydaje się w danym momencie zbyt trudne życiu. Może to być związane z Twoim związkiem, Twoimi dziećmi, Twoimi relacjami z najbliższymi, Twoim zdrowiem, Twoim poziomem stresu, Twoją pracą, czy wreszcie z tym dziwnym i niewytłumaczalnym uczuciem, którego nie możesz się pozbyć. Terapia może pomóc w obszarach takich jak samoakceptacja, komunikacja (w tym asertywność), bycie lepszym rodzicem lub partnerem, radzenie sobie z problemami zawodowymi, a nawet poczucie niezadowolenia pojawiające się czasami pomimo udanego życia. Możesz czuć się i być silnym, mieć wsparcie innych, a i tak korzystać z terapii. Możesz uznać korzystanie z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej za zbędny wydatek lub luksus, ale w rzeczywistości jest to często najbardziej opłacalny lub wręcz konieczny sposób zadbania o siebie. Terapia jest czymś podobnym do pilnowania jakości odżywiania lub wykonywania systematycznych ćwiczeń fizycznych. Szczególnie w dobie ciągłych zmian w naszym otoczeniu i realiach funkcjonowania, dbanie o zdrowie psychiczne powinno stać się elementem naszego codziennego życia. Istnieją więc powody, dla których warto samemu wypróbować terapię.
Terapia działa. I nie mam na myśli entuzjazmu, z jakim uczestnicy terapii proponują poddawanie się jej wszystkim wokół, tak jakby to była jedyna droga do osiągnięcia spełnienia. Istnieją jednak prawdziwe naukowe dowody potwierdzające skuteczność tej formy leczenia. W 2012 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało zbiór wytycznych i dobrych praktyk. Dotyczy on m.in. skuteczności psychoterapii, zawiera wykaz badań na ten temat i stwierdza, że terapia jest korzystna w leczeniu szeregu problemów psychicznych i behawioralnych, a efekty te utrzymują się po jej zakończeniu. Terapia działa i poprawia jakość życia, a także wykracza poza leczenie schorzeń psychicznych. Prowadzone są badania nad jej skutecznością np. w leczeniu przewlekłego bólu.
Wskaźniki Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w USA dotyczące rozpowszechniania się w ciągu życia najczęstszych schorzeń psychicznych pokazują, że około 31% dorosłych w USA doświadczy w pewnym momencie swojego życia zaburzenia lękowego, a około 21% doświadczy zaburzenia nastroju. Pozwala to założyć, że około połowa z nas w swoim życiu znajdzie się w sytuacji, w której niezbędne okaże się skorzystanie z takiej formy pomocy. Pytanie czy warto czekać do momentu, aż nasze trudności nasilą się…
Pamiętaj też, że nawet jeśli Twoje problemy są poza twoją kontrolą, nie oznacza, że terapia nie może Ci pomóc. Podczas terapii nauczysz się skuteczniej sobie z nimi radzić. Nie wyeliminujesz koronawirusa i nie zmienisz panującego wokół chaosu, ale możesz zmienić swoją reakcję na to, co dzieje się wokół. Możesz zadać sobie pytania: Jak to na Ciebie wpływa? Czy czujesz się bardziej rozkojarzony/a niż zwykle? Czy może śpisz gorzej? Może odsuwasz się od bliskich? A może po prostu JAKOŚ sobie radzisz? Jeśli tak jest, to należy zastanowić się, czy nie warto chociaż spróbować coś z tym zrobić?
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do swojego samopoczucia psychicznego, to skorzystaj z konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą, który pomoże zdefiniować problem i realistycznie ocenić jaki rodzaj pomocy byłby dla Ciebie najlepszy.
(bk)